Pohybová aktivita

18.07.2023

Pohybová aktivita hraje důležitou roli v životě každého člověka. Pomáhá udržovat lidský organizmus v dobrém zdravotním stavu a tělesné i duševní kondici. Jestliže nemáme pohyb, ztrácíme svalovou hmotu, která je nahrazována tukem. Tím se zvyšuje tělesná hmotnost, bolest kloubů, kostí a přichází další zdravotní problémy, jako vysoký krevní tlak, cholesterol, nebo cukrovka. Stručně řečeno, snižování hmotnosti se tedy bez pohybu neobejde. Pokud spálíte více energie při tělesné aktivitě, odbourávání tuku bude samozřejmě rychlejší.

Do fyzické aktivity kromě sportu patří i veškerá pohybová aktivita za den, která by měla být postupně zvyšována. Je důležité vybrat si aktivitu, která bude člověka bavit a bude po všech stránkách vyhovovat. Pokud nejste zvyklí, je dobré začínat pomalu, pravidelně a tempo postupně navyšovat.

Každá činnost, při které bude převažovat energetický výdej nad energetickým příjmem, bude mít pozitivní efekt. Snažte se už od rána. Ranní protažení by mělo být pravidlem každého z nás, stačí i 5 minut. Pokud nutně nemusíte, nejezděte do práce autem, z autobusové zastávky vystupte o pár stanic dříve a zbytek cesty dojděte pěšky, místo výtahu použijte schody atd. Všechny tyto maličkosti se za celý den nasčítají a je to lepší, než nedělat vůbec nic.

Pokud necvičíte pravidelně, zkuste si naplánovat program. Může například obsahovat každodenní chození na procházky, o víkendech výlety, plavání, bruslení s dětmi apod. Zkuste si hledat důvody k pohybu vždy a všude a provozujte ho nejlépe obden, tzn. 3x týdně.

Poté co se rozhodnete, musíte zapracovat na své vůli, ale v cestě ke zlepšení svého zdraví je to ten nejdůležitější krok.

Vytvořte si webové stránky zdarma!