Přerušované půsty
Systém přerušovaného půstu (IF) představuje podmínky
stravování, ve kterém žili naši předci v období lovců a sběračů. V té
době bylo naprosto normální a přirozené, že se střídalo období hladu a
hojnosti, čemuž se musel vždy přizpůsobit i metabolismus. V období hojnosti,
dostatku a až přebytku jídla organismus vytváří zásoby energie, které využíval
k přežití v obdobích hladu a nedostatku.
Přerušovaný půst je systém dvou přístupů. Zajišťuje dostatek energie a živin potřebných k fungování těla a současně umožňuje metabolismu odpočinek a regeneraci. V dnešní době je IF řízeným systémem, který si plánujeme sami.
První období je absence jídla – hladovění, postění. Délku si volí každý sám. Nejčastěji se volí systém 16 hodin hladovění, na které naváže 8 hodin hojnosti. Tento časový úsek je velmi dobře organizovatelný realizačně i fyzicky pro každého, ale je možné si ho upravit podle svého uvážení, např. 18/6, 20/4 apod. Většinou se režim upraví tak, že poslední jídlo je kolem osmé hodiny večerní, další následuje po 16 hodinách, tedy oběd příštího dne. Za tu dobu zvládne organismus zpracovat poslední jídlo, nastartovat detoxikační pochody, stimulovat imunitní systém nebo nastartovat proces redukce hmotnosti.
Jídelníček při přerušovaném půstu, zejména pokud s tímto systémem začínáte, se doporučuje v intervalu 16/8. Tzn. celé dopoledne nejíst, první jídlo je oběd, poslední večeře, nejlépe nízkosacharidová. Výhodou tohoto režimu je i fakt, že v průběhu 8 hodin sytící fáze jste bez problému schopni zajistit tělu všechny důležité živiny, aniž by jste se přejídali.
Počet porcí za den zvolte podle sytící fáze. U 8 hodinového programu to bývají standartně 2-3 porce, u 6 hodinového 2, u 4 hodinového 1-2.
Sledujte projevy chování organismu včetně rychlosti úbytku hmotnosti. Obecně platí, že každý stravovací systém má svoje klady i zápory.