Tuky v potravinách

03.07.2023

Tuky jsou jak zdravé, tak nezdravé. Co tedy tuky jsou a kolik jich přijímat a jak najít ty špatné?

Tuky jsou jednou složkou ze tří makroživin v našem jídelníčku vedle sacharidů a bílkovin. Jedná se o složku potravy, která je pro nás důležitá a nezbytná. Kdybychom tuky vysadili, nebylo by to pro naše tělo nejvhodnější. Neměli bychom to ale naopak s tuky přehánět. Kolik tuků je ovšem optimální?

Tuky by měly tvořit zhruba 25-35 % z denního příjmu potravy ( u dospělého to dělá cca 60-75g v závislosti na jeho denním příjmu). Nemusíme se jich tedy bát. Snižování tuků čí dokonce jejich vysazování pro nás není dlouhodobě rozumnou volbou.

Tuky jsou pro nás zásobárnou energie. Jsou základem pro správný příjem některých vitamínů. Konkrétně vitamínů A, K, D a E. Tyto vitamíny se totiž v našem těle nemohou správně vstřebat, pokud nepřijmeme dostatek tuků. Jedná se o vitamíny rozspustné v tucích. Jsou stěžejní pro správné fungování a jsou ochranou orgánů a buněk. Podílí se na stavbě nervové tkáně a jsou součástí buněčných membrán. Jsou potřebné i pro vzhled kůže, nehtů a vlasů.

Udržují teplo našeho organismu a jsou zdrojem pro fyzickou ochranu těla proti nárazům a zraněním.

Tloustneme po tucích? Jednoduše řečeno - ano, po tucích se tloustnout může. Ale nemyslete si, že sníte jedno avokádo a přiberete 2k. Takhle tělo nefunguje. Pokud budete jíst moc tuků, tak přiberete, ale stejně tak přiberete, pokud budete jíst příliš sacharidů. Záleží také na tom, jaké tuky přijímáte. Zdravé tuky - tolik se po nich nepřibírá, jelikož mají odlišné složení a při konzumaci přiměřeného množství není vůbec důvod se jich bát.

Spalování tuků. Tělo tuky spaluje v noci, je v takovém režimu, kdy nevydává žádnou energii pohybem a ani žádnou energii nepřijímá. Regeneruje, tvoří svalovou hmotu a nabírá energii na další den. A v tomto procesu pálí tuky. Tělo v noci přijímá kyslík, ten se dostává do celého těla a následně reaguje s tukem. Když se z tuku dostane kyslík, tuk začne hořet - jedná se o chemii - a my poté tento spálený tělesný tuk vydechneme v přeměněné podobě jako oxid uhličitý s vyloučíme jako vodu. Jde o chemickou reakci.

Z tělesného tuku nelze udělat sval. Nabírání a hubnutí je pro tělo naprosto odlišný proces, než nabírání a hubnutí svalů. Posilováním tuky příliš nezhubneme, posilováním nabíráme svaly. A naopak kardiem, zahřátím organismu, hubneme tuky. 

Nejvíc ale hubneme jídelníčkem, ale ani tak, pokud je našim cílem zhubnout tuk, bez sportu se neobejdeme.

Tuky jsou pro nás důležité. Při hubnutí, nabírání svalové hmoty, nebo při udržení váhy, tuky nevysazujte. Pouze si hlídejte, kolik tuků přijímáte.Vytvořte si webové stránky zdarma!